Technik elektryk – poszukiwany zawód

Ciężko sobie wyobrazić, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby nagle zabrakło prądu. Niemal wszystkie dziedziny funkcjonują, korzystając z niego. Z tego względu osoby zajmujące się obsługą, instalacją i konserwacją instalacji i sieci elektrycznych są pożądane na rynku pracy i nie zapowiada się na to, by w najbliższych latach miało się to zmienić. Wręcz przeciwnie – specjalistów wciąż brakuje, a rozwój nowych technologii sprawia, że popyt na fachowców rośnie w różnych obszarach związanych z elektryką. Jeśli zastanawiasz się, czy elektryka to dobry zawód dla Ciebie, poznaj zalety, możliwości zatrudnienia i tryb kształcenia techników w tym sektorze.

Zalety pracy jako elektryk

Bez wątpienia wielką zaletą, jaką wyróżnia się zawód elektryk, jest zapotrzebowanie na osoby świadczące usługi w tym fachu. Specjaliści znajdą zatrudnienie w Polsce i za granicą. Mogą wykonywać pracę dla zakładów produkcyjnych w różnych branżach, a także dla przedsiębiorstw budowlanych, firm remontowych lub energetycznych. Coraz więcej ofert związanych jest z rozwijającym się sektorem odnawialnych źródeł energii. Możliwość specjalizowania się w różnych obszarach otwiera szerokie perspektywy znalezienia interesującego zajęcia.

Dobry zawód to pewna przyszłość, a takim bez wątpienia jest technik elektryk. Żeby uzyskać uprawnienia, nie musisz poświęcać wielu lat na kończenie studiów. Wystarczy półtoraroczny kurs zakończony egzaminem. Nie trzeba mieć zdanej matury, by rozpocząć naukę. Ambitne osoby poszerzają horyzonty, zdobywając nowe kwalifikacje i specjalizacje. Branża wciąż się rozwija, co może być ogromną szansą dla absolwentów, którzy są głodni nowych wyzwań. Możliwości wyboru ścieżki kariery, pozwalają dostosować je do własnych zainteresowań i predyspozycji.

Do zalet pracy w tej dziedzinie należy dodać pewność zatrudnienia. Technik elektryk zazwyczaj zatrudniony jest na umowę o pracę, co daje mu finansową stabilizację, jest pewnym źródłem zarobków. Poza pracą na etacie dobry specjalista może podejmować dodatkowe zlecenia po godzinach. Mając doświadczenie, wielu fachowców decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Dzięki temu zyskują elastyczność, sami mogą wybierać dla kogo świadczyć usługi i ile czasu poświęcić na pracę.

Ile zarabiają elektrycy?

Warto również wspomnieć, że zawód technik elektryk to też dobre zarobki. Szczególnie dla osób, które będą pogłębiały wiedze i doskonaliły swój warsztat. Na wartość wynagrodzenia wpływają takie czynniki jak staż pracy, kwalifikacje, wielkość firmy, w które zatrudniony jest pracownik, jego predyspozycje, obszar zatrudnienia. Przeciętne średnie miesięczne zarobki na tym stanowisku w Polsce wynoszą 4680 zł miesięcznie, jednak kwota ta jest znacznie wyższa, gdy doliczy się dodatkowe zlecenia, których nie brakuje i które bardzo często są podejmowane przez specjalistów. Stawiając na rozwój, poszukiwanie pracy w perspektywicznych branżach, można liczyć na to, że wynagrodzenie będzie zdecydowanie lepsze. Polscy elektrycy są cenieni za granicą i tam stawki są znacznie wyższe, co również otwiera możliwości zawodowe.

Wygodna nauka przez internet

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaką ścieżkę zawodową obrać lub gdy chcesz się przebranżowić, dobrym wyborem będzie skorzystanie z oferty Szkoły Partnerskiej Viessmann. Możliwość nauki zdalnej jest szansą dla osób, które pracują zawodowo, studiują na innym kierunku lub z różnych względów nie mają możliwości, by dostosować swój harmonogram i docierać na szkolenia stacjonarne. Tryb kształcenia przez internet pozwala na przyswajanie niezbędnych wiadomości z dowolnego miejsca. Wykłady są nagrywane i mogą być odtwarzane w wolnym czasie. Nasz kurs przygotowuje do egzaminu państwowego z części teoretycznej i praktycznej, i uzyskania świadectwa ELE.02. Przystępne, rzeczowe przekazywanie wiedzy ma na celu jak najlepsze wyposażenie w wiedzę i umiejętności kandydatów do przyszłej pracy.

Zapisz się wstępnie

Startujemy we wrześniu 2024 r.

To do niczego nie zobowiązuje. Otrzymasz od nas więcej informacji.

Skontaktuj się z nami

pon. – pt. w godz. od 9.00 do 17.00