Ile zarabia Technik Elektryk? Czym się zajmuje?

Postrzeganie zawodu elektryka w ostatnich latach bardzo się zmieniło. Kiedyś zajęcie to było uważane za niezbędne, choć mało doceniane. Dziś sytuacja na rynku wygląda zupełnie inaczej. Elektryk to obecnie zawód deficytowy, a godni zaufania fachowcy cieszą się nie tylko uznaniem, ale także wysokimi zarobkami. Co warto wiedzieć o tej profesji i jak wygląda praca elektryka w praktyce? Wszystkie niezbędne informacja znajdziesz poniżej!

Technik elektryk – zarobki

Kiedyś elektryk był jednym z wielu zawodów rzemieślniczych. W rzeczywistości to rozwojowy i coraz lepiej płatny zawód. Oczywiście zarobki elektryka są uzależnione od wielu czynników. Liczy się tutaj doświadczenie, dodatkowe kursy i uprawnienia, region działania oraz forma zatrudnienia. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę średnie zarobki Polaków, trzeba przyznać, że technicy tej dziedziny nie mają na co narzekać. Średnie wynagrodzenie elektryka to 7050 złotych brutto. Jednak według danych zarobki najbardziej rozchwytywanych specjalistów osiągają nawet 9760 złotych brutto. To zdecydowanie więcej, niż wynosi średnia krajowa zarobków w naszym kraju.

Czym zajmuje się elektryk w swojej codziennej pracy?

To, że elektryk zajmuje się montażem i zakładaniem instalacji elektrycznych, wiedzą wszyscy. Mało kto jednak wie, że zawód daje możliwość wyboru różnych specjalizacji. W zależności od nich zakres obowiązków może być różny. Do najczęstszych zadań elektryka należą nie tylko montaż, ale także projektowanie, tworzenie i konserwacja instalacji elektrycznych. Do innych obowiązków należy także naprawa i kontrolowanie sprawności urządzeń elektrycznych.

Branża elektryczna daje możliwość wybory wielu ścieżek rozwoju, które wymagają różnych umiejętności. Do najczęściej wybieranych specjalizacji zaliczamy:

  • Elektroinstalator, znany powszechnie jako elektryk budowlany, który odpowiada za instalacje w nowo powstałych budynkach,
  • Elektryk przemysłowy – zajmujący się projektowaniem, montażem oraz zakładaniem instalacji na potrzeby przemysłu,
  • Elekrykomechanik – czyli specjalista od elektroniki w różnego typu urządzeniach lub samochodach (elektryk samochodowy).
  • Elektroenergetyk, którego zadaniem jest usuwaniem awarii, najczęściej współpracuje z elektrownią lub pogotowiem energetycznym.

Jak widać, technik elektryk zdecydowanie nie jest zawodem monotonnym. Można wybrać obszar zgodny ze swoimi zainteresowaniami i rozwijać je, by stać się doświadczonym i dobrze opłacanym specjalistą.

Kto może zostać elektrykiem?

Zawód elektryk  to bardzo odpowiedzialna profesja. Pomyłka fachowa może go narazić na uszczerbek zdrowia, a także być przyczyną wielu problemów. Błędy w instalacji elektrycznej prowadzą do awarii, a w najgorszym razie mogą nawet spowodować pożar. Dlatego, aby wykonywać ten zawód, niezbędne jest zdobycie odpowiednich uprawnień. Do tego konieczne jest skończenie szkoły branżowej. W Szkołach Partnerskich Viessmann zdobędziesz tytuł, a także niezbędne uprawnienia do wykonywania zawodu elektryka. Co ważne, nasza palcówka zajmuje się nauczaniem w trybie zaocznym, więc możesz zdobyć nowe kwalifikację, nie rezygnując z wykonywanej obecnie pracy zawodowej.

Tytuł technika elektryka może otrzymać osoba, która posiada wykształcenie średnie i zda egzaminy zawodowe. Jednak samo wykształceni to nie wszystko, ponieważ w tej pracy liczą się również predyspozycje. W zawodzie elektryka potrzebna jest dokładność i wyobraźnia przestrzenna. Technik elektryk mierzy się z wieloma zadaniami, więc musi mieć podzielną uwagę i być spostrzegawczym. Oprócz zdolności manualnych przydadzą się również znajomość dokumentacji technicznej oraz chęć ciągłego poszerzania swojej wiedzy branżowej. Jeśli posiadasz te cechy, może się okazać, że praca elektryka będzie doskonałym zawodem dla Ciebie.

Zapisz się wstępnie

Startujemy we wrześniu 2024 r.

To do niczego nie zobowiązuje. Otrzymasz od nas więcej informacji.

Skontaktuj się z nami

pon. – pt. w godz. od 9.00 do 17.00