Postrzeganie zawodu elektryka w ostatnich latach bardzo się zmieniło. Kiedyś zajęcie to było uważane za niezbędne, choć mało doceniane. Dziś sytuacja na rynku wygląda zupełnie inaczej. Elektryk to obecnie zawód deficytowy, a godni zaufania fachowcy cieszą się nie tylko uznaniem, ale także wysokimi zarobkami. Osoby, które chcą się kształcić, są aktywne i poszerzają kompetencje. Sprawdź, jakie wynagrodzenie otrzymują elektrycy w Polsce, gdzie szukać zatrudnienia i jakimi cechami powinien odznaczać się kandydaci do pracy, by móc uzyskać posadę w tej dziedzinie. Co warto wiedzieć o tej profesji i jak wygląda praca elektryka w praktyce? Wszystkie niezbędne informacja znajdziesz poniżej!
Technik elektryk – zarobki
Kiedyś elektryk był jednym z wielu zawodów rzemieślniczych. W rzeczywistości to rozwojowy i coraz lepiej płatny zawód. Oczywiście zarobki elektryka są uzależnione od wielu czynników. Liczy się tutaj doświadczenie, dodatkowe kursy i uprawnienia, region działania oraz forma zatrudnienia. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę średnie zarobki Polaków, trzeba przyznać, że technicy tej dziedziny nie mają na co narzekać. Średnie wynagrodzenie elektryka to 7050 złotych brutto. Jednak według danych zarobki najbardziej rozchwytywanych specjalistów osiągają nawet 9760 złotych brutto. To zdecydowanie więcej, niż wynosi średnia krajowa zarobków w naszym kraju.
Kwalifikacje a zarobki
Jak podaje serwis muratorplus.pl, pracę w zawodzie elektryka mogą podjąć osoby po szkole zawodowej, natomiast technikiem można zostać, legitymując się wykształceniem średnim, trzeba też ukończyć kursy kwalifikacyjne. Dają one uprawnienia do pełnienia obowiązków z zakresu montażu, uruchamiania i konserwacji instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz ich eksploatacji. Praca inżyniera elektryka dostępna jest dla absolwentów szkół wyższych.
Branża jest szeroka i obejmuje rozmaite specjalizacje. Każda z nich różni się pod względem wykonywanych zadań i zarobków. Dodatkowe uprawnienia dają szansę na uzyskanie lepszej posady i wyższej płacy. Inżynierowie zarabiają o około 30-50% więcej niż elektrycy i technicy po szkołach średnich.
W tym sektorze można podjąć zatrudnienie jako:
- elektryk budowlany,
- technik elektryk,
- technik elektryk samochodowy,
- elektromechanik,
- inżynier elektryk,
- inżynier elektryk automatyk,
- elektroenergetyk elektrowni cieplnych,
- elektromonter lotniczy, okrętowy lub elektromonter transformatorów,
- technik elektroenergetyk transportu szynowego.
Zapisanie się na kurs zawodowy dla techników elektryków jest szansą, by rozpocząć karierę w tej dziedzinie, poznać branżę, poszerzać wiedzę i zdobywać doświadczenie, decydując się na kolejne stopnie edukacji.
Czym zajmuje się elektryk w swojej codziennej pracy?
To, że elektryk zajmuje się montażem i zakładaniem instalacji elektrycznych, wiedzą wszyscy. Mało kto jednak wie, że zawód daje możliwość wyboru różnych specjalizacji. W zależności od nich zakres obowiązków może być różny. Do najczęstszych zadań elektryka należą nie tylko montaż, ale także projektowanie, tworzenie i konserwacja instalacji elektrycznych. Do innych obowiązków należy także naprawa i kontrolowanie sprawności urządzeń elektrycznych.
Branża elektryczna daje możliwość wyboru wielu ścieżek rozwoju, które wymagają różnych umiejętności. Do najczęściej wybieranych specjalizacji zaliczamy:
- Elektroinstalator, znany powszechnie jako elektryk budowlany, który odpowiada za instalacje w nowo powstałych budynkach,
- Elektryk przemysłowy – zajmujący się projektowaniem, montażem oraz zakładaniem instalacji na potrzeby przemysłu,
- Elektromechanik – czyli specjalista od elektroniki w różnego typu urządzeniach lub samochodach (elektryk samochodowy).
- Elektroenergetyk, którego zadaniem jest usuwaniem awarii, najczęściej współpracuje z elektrownią lub pogotowiem energetycznym.
Jak widać, technik elektryk zdecydowanie nie jest zawodem monotonnym. Można wybrać obszar zgodny ze swoimi zainteresowaniami i rozwijać je, by stać się doświadczonym i dobrze opłacanym specjalistą.
Kto może zostać elektrykiem?
Zawód elektryk to bardzo odpowiedzialna profesja. Pomyłka fachowa może go narazić na uszczerbek zdrowia, a także być przyczyną wielu problemów. Błędy w instalacji elektrycznej prowadzą do awarii, a w najgorszym razie mogą nawet spowodować pożar. Dlatego, aby wykonywać ten zawód, niezbędne jest zdobycie odpowiednich uprawnień. Do tego konieczne jest skończenie szkoły branżowej. W Szkołach Partnerskich Viessmann zdobędziesz tytuł, a także niezbędne uprawnienia do wykonywania zawodu elektryka. Co ważne, nasza placówka zajmuje się nauczaniem w trybie zaocznym, więc możesz zdobyć nowe kwalifikacje, nie rezygnując z wykonywanej obecnie pracy zawodowej.
Tytuł technika elektryka może otrzymać osoba, która posiada wykształcenie średnie i zda egzaminy zawodowe. Jednak samo wykształcenie to nie wszystko, ponieważ w tej pracy liczą się również predyspozycje. W zawodzie elektryka potrzebna jest dokładność i wyobraźnia przestrzenna. Technik elektryk mierzy się z wieloma zadaniami, więc musi mieć podzielną uwagę i być spostrzegawczym. Oprócz zdolności manualnych przydadzą się również znajomość dokumentacji technicznej oraz chęć ciągłego poszerzania swojej wiedzy branżowej. Należy odznaczać się też dobrą kondycją fizyczną. Wysoka sprawność ważna jest m.in. u specjalistów, którzy pracują przy naprawie linii nadziemnych – elektrycy wykonujący tego typu zadania powinni mieć uprawnienia do pracy na wysokościach. Poza tym wszyscy, którzy świadczą usługi w tym sektorze, muszą mieć dobry wzrok oraz pozostałe zmysły i rozróżniać kolory. To odpowiedzialna praca, dlatego wymaga umiejętności skupienia uwagi, drobiazgowości, skrupulatności, dokładności i analitycznego umysłu. Niektórzy pracodawcy mogą wymagać również posiadania prawa jazdy. Jeśli posiadasz te cechy, może się okazać, że praca elektryka będzie doskonałym zawodem dla Ciebie.
Gdzie szukać pracy jako elektryk?
Zapotrzebowanie na elektryków, elektromechaników i elektromonterów w całej Polsce jest duże i bardzo duże. W większości województw odnotowany jest deficyt wykwalifikowanych pracowników z tego sektora.
Osoby, które chcą znaleźć zatrudnienie w tym obszarze, powinny odwiedzać popularne serwisy z ogłoszeniami, w których dostępne są liczne ogłoszenia dotyczące pracy dla elektryków. Pracodawcy, poszukując osób z odpowiednimi uprawnieniami, oferują atrakcyjne warunki zatrudnienia. Elektrycy mogą pracować na etacie, być zatrudnieni jako członkowie zespołu lub obejmować samodzielne stanowiska. Wiele osób świadczy usługi w tym fachu, zakładając własną działalność gospodarczą i pracując na własny rachunek, co dobrze zorganizowanym i operatywnym przedsiębiorcom stwarza szansę osiągania wysokich zarobków.