Ile zarabia elektryk w 2023 roku?

Ile zarabia elektryk w 2023 roku

 

Zdobywając uprawnienia pozwalające na pracę w zawodzie elektryka, można znaleźć zajecie. Panuje spore zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych w tym fachu. Osoby, które chcą się kształcić, są aktywne, poszerzają kompetencje, mogą liczyć na spore zarobki. Sprawdź, jakie wynagrodzenie otrzymują elektrycy w Polsce, gdzie szukać zatrudnienia i jakimi cechami powinien odznaczać się kandydaci do pracy, by móc pozyskać posadę w tej dziedzinie.

Jakie wynagrodzenie otrzymują elektrycy w Polsce?

Na możliwości zarobkowe elektryków wpływają takie czynniki jak wykształcenie, staż pracy, doświadczenie czy lokalizacja – stawki mogą się różnić w zależności od regionu i wielkości firmy. Uśrednione płace według serwisu wynagrodzenia.pl i danych aktualizowanych w styczniu 2023 roku wynoszą 5780 zł brutto. 25% osób zarabia więcej niż 7050 zł, a 25% najsłabiej opłacanych elektryków otrzymuje pensje poniżej 4800 zł. Poza standardowym wynagrodzeniem w niektórych firmach można uzyskać benefity pozapłacowe m.in. dofinansowanie szkoleń i kursów, ubezpieczenie na życie czy prywatną opiekę medyczną.[1]

Kwalifikacje a zarobki

Jak podaje serwis muratorplus.pl, pracę w zawodzie elektryka mogą podjąć osoby po szkole zawodowej, natomiast technikiem można zostać, legitymując się wykształceniem średnim, trzeba też ukończyć kursy kwalifikacyjne. Dają one uprawnienia do pełnienia obowiązków z zakresu montażu, uruchamiania i konserwacji instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz ich eksploatacji. Praca inżyniera elektryka dostępna jest dla absolwentów szkół wyższych.

Branża jest szeroka i obejmuje rozmaite specjalizacje. Każda z nich różni się pod względem wykonywanych zadań i zarobków. Dodatkowe uprawnienia dają szansę na uzyskanie lepszej posady i wyższej płacy. Inżynierowie zarabiają o około 30-50% więcej niż elektrycy i technicy po szkołach średnich.

W tym sektorze można podjąć zatrudnienie jako:

  • elektryk budowlany,
  • technik elektryk,
  • technik elektryk samochodowy,
  • elektromechanik,
  • inżynier elektryk,
  • inżynier elektryk automatyk,
  • elektroenergetyk elektrowni cieplnych,
  • elektromonter lotniczy, okrętowy lub elektromonter transformatorów,
  • technik elektroenergetyk transportu szynowego. [2]

Zapisanie się na kurs zawodowy dla techników elektryków jest szansą, by rozpocząć karierę w tej dziedzinie, poznać branżę, poszerzać wiedzę i zdobywać doświadczenie, decydując się na kolejne stopnie edukacji.

Jakimi predyspozycjami powinien odznaczać się elektryk?

Chcąc znaleźć perspektywiczną pracę w tej dziedzinie poza odpowiednimi kwalifikacjami należy odznaczać się też dobrą kondycją fizyczną. Wysoka sprawność ważna jest m.in. u specjalistów, którzy pracują przy naprawie linii nadziemnych – elektrycy wykonujący tego typu zadania powinni mieć uprawnienia do pracy na wysokościach. Poza tym wszyscy, którzy świadczą usługi w tym sektorze, muszą mieć dobry wzrok oraz pozostałe zmysły i rozróżniać kolory. To odpowiedzialna praca, dlatego wymaga umiejętności skupienia uwagi, drobiazgowości, skrupulatności, dokładności i analitycznego umysłu. Ważna jest również podzielność uwagi. Niektórzy pracodawcy mogą wymagać również posiadania prawa jazdy.

Gdzie szukać pracy jako elektryk?

Zapotrzebowanie na elektryków, elektromechaników i elektromonterów w całej Polsce jest duże i bardzo duże. W większości województw odnotowany jest deficyt wykwalifikowanych pracowników z tego sektora. Według prognoz barometru zawodowego w 2023 roku tendencje te utrzymają się, będzie stały poziom zapotrzebowania na te zawody. [3]

Osoby, które chcą znaleźć zatrudnienie w tym obszarze, powinny odwiedzać popularne serwisy z ogłoszeniami, w których dostępne są liczne ogłoszenia dotyczące pracy dla elektryków. Pracodawcy, poszukując osób z odpowiednimi uprawnieniami, oferują atrakcyjne warunki zatrudnienia. Aplikować można m.in. tutaj:https://www.gowork.pl/praca/elektryk;st lub tutaj:  https://pl.jooble.org/SearchResult?searchSource=118&ukw=elektryk. Elektrycy mogą pracować na etacie, być zatrudnieni jako członkowie zespołu lub obejmować samodzielne stanowiska. Wiele osób świadczy usługi w tym fachu, zakładając własną działalność gospodarczą i pracując na własny rachunek, co dobrze zorganizowanym i operatywnym przedsiębiorcom stwarza szansę osiągania wysokich zarobków.

[1] https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-elektryk

[2] https://www.muratorplus.pl/biznes/raporty-i-prognozy/ile-zarabia-elektryk-w-polsce-2023-na-godzine-i-miesiecznie-gdzie-placa-najwiecej-aa-U9Sa-CAwp-Eyke.html

[3] https://barometrzawodow.pl/modul/prognozy-na-mapach-wyniki?province%5B%5D=%23polska&year%5B%5D=2023&forecast_type=need&profession%5B%5D=310&relation=1

Zapisz się wstępnie

Startujemy we wrześniu 2024 r.

To do niczego nie zobowiązuje. Otrzymasz od nas więcej informacji.

Skontaktuj się z nami

pon. – pt. w godz. od 9.00 do 17.00